کیک پرتقال و روغن زیتون

کیک پرتقال و روغن زیتون

 

زمان لازم: با در نظر گرفتن زمان پخت، یک ساعت و نیم

مواد لازم:

پرتقال در اندازه متوسط، اسانس و آب میوه  ۳ عدد

پودر قند  ۳۰۰ گرم

تخم مرغ سایز متوسط  ۳ عدد

شیر ۲۷۵ سی سی

روغن زیتون پالایش شده گل زیتون ۲۴۰ سی سی

آرد ساده الک شده ۳۰۰ گرم

بکینگ پودر     ۱ قاشق چایخوری

کمی نمک

برای تزئین روی کیک:

پرتقال که به دقت پوست گیری شده و دانه های آن خارج شده باشد     ۱ عدد

شکر نصف فنجان

آب یک و نیم فنجان

فر را از قبل تا دمای ۱۷۰ درجه سانتیگراد (۳۴۰ در جه فارنهایت) گرم کنید. کف و دیوارهای قالب ۲۳ سانتیمتری را بپوشانید. شکر و اسانس پرتقال را در یک کاسه بزرگ بریزید و با انگشت ورز دهید تا شکر توده شده و معطر شود. تخم مرغها را به شکر و اسانس اضافه کنید و هم بزنید (با دست یا همزن برقی) تا سفت و خامه ای شود. مخلوط به دست آمده را با شیر، روغن زیتون پالایش شده گل زیتون و آب میوه هم بزنید.

آرد، بکینگ پودر و نمک را در کاسه بزرگ دیگری بریزید. مخلوط مایع را به آهستگی و در چند مرحله به مخلوط آردی اضافه کنید و به آهستگی هم بزنید تا مواد تشکیل دهنده یکنواخت شوند. بیش از حد هم نزنید. مخلوط را در سینی فر آماده شده بریزید و به مدت۵۰-۶۰ دقیقه (یا به اندازه ای که وقتی چنگال به آن فرو می کنید مواد به چنگال نچسبد) بپزید. در نهایت اجازه دهید تا کیک در سینی فر خنک شود.

برای آماده سازی برشهای پرتقال شیرین روی کیک، تمام مواد را در یک تابه نچسب بزرگ بریزید و با حرارت کم به جوش آورید. اطمینان حاصل کنید برشهای میوه روی هم را نپوشانده باشند و گاهی آنها را هم بزنید. حدود یک ساعت آنها را تا حدی که مایع کمی باقی بماند و دایره مرکزی برش میوه نیمه شفاف شود بپزید. سپس برشها را روی یک توری سیمی قرار دهید و برای تزئین کیک سرد شده استفاده کنید.

بهترین زمان خوردن این کیک زمانی است که کاملاً سرد شده باشد. حتی یک روز بعد از پخت نیز خوردن آن بسیار دلپذیر است. برای برش تمیز روی قطعات میوۀ روی کیک، از یک چاقوی بسیار تیز استفاده کنید. این کیک به مدت حدود چهار روز در ظرف در بسته و در جای خنک قابل مصرف است. می توانید آن را به همین صورت یا با استفاده از خامه شیرینی پزی، به صورت دو طبقه استفاده کنید.

Share this post