آش رشته ناهار سال نو

آش رشته سال نو

آش رشته ناهار سال نو

📌آش رشته ناهار سال نو🌈

👌🏼مواد لازم برای ۶ تا ۸ نفر:
✅نخود شسته شده، خشک شده و یکی دو شب در ۲ تا ۳ فنجان آب خیس خورده نصف فنجان
✅لوبیا سفید شسته شده، خشک شده و یکی دو شب در ۲ تا ۳ فنجان آب خیس خورده نصف فنجان
✅لوبیا قرمز شسته شده، خشک شده و یکی دو شب در ۲ تا ۳ فنجان آب خیس خورده نصف فنجان
✅روغن زیتون فرابکر گل زیتون ۳ قاشق غذاخوری بعلاوه کمی بیشتر برای روی آش
پیاز زرد نازک برش خورده ۲ عدد
✅پودر زردچوبه سائیده شده ۱ قاشق چای خوری
✅پودر زیره سبز سائیده شده ۱ قاشق چای خوری
✅فلفل قرمز خورد شده ۱ عدد
✅سیر رنده شده ۳ حبه
✅عدس سبز یا قهوه ای شسته شده نصف فنجان
✅نمک یک و نیم قاشق چای خوری
✅سوپ عصاره سبزیجات (تا حد ممکن کم نمک باشد) ۸ تا ۱۰ فنجان
✅اسفناج تازه، شسته و خرد شده ۵ فنجان
✅رشته آشی نصف شده ۲۳۰ گرم
✅جعفری خورد شده ۱ فنجان
✅گشنیز خورد شده به دلخواه نصف فنجان
✅شوید تازه به دلخواه یک سوم فنجان
✅آب لیمو ترش ۲ قاشق غذا خوری

📌طرز تهیه:
روغن زیتون پالایش شده گل زیتون را در یک قابلمه بزرگ روی شعله متوسط حرارت دهید. پیار، زردچوبه و زیره سبز را اضافه کنید و به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه تفت دهید تا پیازها طلایی و بسیار نرم شوند و عطر آنها بپیچد. پیاز و فلفل را اضافه کنید و ۲ تا ۳ دقیقه بیشتر یا تا زمانی که عطر سیر بپیچد ولی قهوه ای رنگ نشود تفت دهید.
نخود، لوبیا سفید، لوبیا قرمز و عدس را همراه با نمک و سوپ عصاره سبزیجات اضافه کنید. آش را به جوش آورید و شعله را کم کنید و اجازه دهید یک ساعت با درب نیمه باز بجوشد و بخار کند تا لوبیاها ترد شوند (این کار ممکن است ۸۰ دقیقه زمان ببرد).
یک فنجان دیگر سوپ عصاره سبزیجات اضافه کنید و اسفناج و رشته آشی را در آش بریزید. بگذارید ده دقیقه دیگر هم به آرامی بجوشد تا رشته ها ترد شوند اما له نشوند. سبزیجات را اضافه کنید و بگذارید برای یک دقیقه دیگر قبل از چشیدن آش و تنظیم چاشنی بجوشد. بعد آب لیموترش را اضافه کنید.
این آش را با تزئینی از کشک و یا کمی روغن زیتون سرو کنید. باقیمانده این آش به مدت ۵ روز در یخچال و چهار هفته در فریزر قابل نگهداری است. 😋

از آنجا که در ایام عید مصرف آجیل و تنقلات با طبع گرم زیاد است برخی گرم و سرد چشیدگان روزگار بر این باورند که مصرف انواع آش با طبع سرد همچون آش آلو، آش گوجه، آش انار، آش تمر هندی، آش قره قروت، آش جو، آش ماش و آش دوغ می‌تواند علاوه بر ارزش غذایی بالا با لینت مزاج و رفع یبوست، دستگاه گوارش را جلا دهد و با دفع سموم و زواید، کبد را پاک و از تنبلی نجات دهد. در نتیجه بهتر است از همین روزهای پایانی سال که آجیل‌خوری شروع و تا سیزده بدر ادامه پیدا می‌کند یک وعده در روز آش بخورید.

Share this post